Galerija

Prasidėjo laukinio daržo sėja

Šiltasis sezonas yra metas kada augalai auga, pražysta ir po žiedų subrandina sėklas. Daugiausiai augalų žydi pavasarį, daug vasarą, kai kurie žydi rudenį. Ankstyviausieji jau subrandino sėklas. Gamta jau sėja, todėl metas pradėti naują sėjos sezoną ir gamtinės žemdirbystės mėgėjams.

Šiuo metu subrandino sėklas:

Sibirinis barštis

Nemaišykite gerojo sibirinio barščio su piktuoju Sosnovskio barščiu. Pastarasis yra pavojingas, patekus sultims ant odos ir šviečiant saulei atsiranda “nudegimai“. Sumaišyti šiuo augalus sunku. Sosnovskio barštis užaugina gerokai didesnius už galvą lapus, o sibirinis – maždaug galvos dydžio.

Iš sibirinio barščio lapų daroma barščių sriuba. Ne be reikalo jis taip vadinamas. Kol nebuvo burokėlių, garsieji barščiai buvo daromi būtent iš šio augalo. Gaminimas paprastas – supjaustote lapus, pridedat bulvių į vandenį ir pavirus gaunasi barščiais kvepianti sriuba. Galima pagardinti svogūniukais, morkytėmis, druska, tačiau galima ir nieko daugiau nedėti.

Lapus galima susidžiovinti ir naudoti žiemą. Pririnkti medžiagos džiovinimui lengva, nes lapai dideli ir, kai augalas žydi, gerai matosi pievoje. Be to, sibirinį barštį lengva rasti pievoje net užsimerkus. Taip yra dėl jo žiedų išskiriamo specifinio kvapo, kuris panašus į šerno paliekamą kvapą.

Krūminis builis

Krūminis builis pasirodo anksti pavasarį, kai dar nėra žolės. Žali masyvūs jo kupstai puošia pilkai rudą kraštovaizdį. Jų lengva prisirinkti, nes auga daug masyvių lapų vienoje vietoje. Žalias ant sudžiūvusios pernykštės žolės lengvai matosi.

Kai kurie žmonės baiminasi sumaišyti krūminį builį su nuodinga dėmėtąja mauda. Tačiau šių augalų supainioti neįmanoma. Mauda neauga kupstais ir pasirodo vėliau, o jos šlykštus kvapas ir skonis tikrai neleis jos supainioti su builiu.

Builis vartojamas žalias kaip salota.

Baltasis šakinys

Šakinį kai kurie biologai klasifikuoja kaip naktižiedę, kiti kaip atskirą rūšį – šakinį. Šakinys stambesnis už naktižiedes, tiek lapais, tiek žiedais. Taip pat šakinį galima supainioti su putokliu. Lengva šiuos augalus atskirti iš žiedų. Putoklis turi penkis žiedlapius, o šakinys turi irgi penkis, tačiau perskeltus pusiau, todėl jie atrodo kaip dešimt.

Šakinys užaugina sėklas panašioje į aguonos dėžutėje. Valgomi ir lapai nuo pavasario iki žydėjimo. Ypač skanūs jauni lapai – mėsingi, dideli, neblogo skonio.

Paprastasis kmynas

Paprastojo kmyno pirmieji lapai panašūs į morkos. Antri – “skystesni“, kaip pankolio ar krapo. Labai patogu kmyno lapus rinkti pavasarį – kai kurios jo veislės auga didžiuliais kupstais kaip krūminis builis. Tačiau kmyno lapai neturi stipraus skonio kaip builis, todėl jo galima suvalgyti daugiau ir pasisotinti. Kmynas yra puikus salotų pakaitalas, o augti gali visai be priežiūros, tiesiog žolėje.

Pievinis pūtelis

Pievinis pūtelis yra vienas skaniausių Lietuvos laukinių augalų. Rudenį ir anksti pavasarį valgomos jų šaknys. Pavasarį – visa jauna antžeminė dalis. Vasarą – jauni ūgliai išdygę iš pažastų.

Mėsingas, neturintis stipraus skonio, todėl daugelio laukinių žolių mėgėjų labai vertinamas kaip skanus augalas, kurio gali kasdien prisiskinti ir čia pat suvalgyti. Nereikia jo maišyti į salotas su kitais augalais. Tiesiog skini ir pavalgai.

Pūtelis turi sultis kaip pienės. Pienas iš pradžių baltas, tačiau greitai paruduoja ir pajuosta. Tačiau pūtelio pienas neturi kartaus skonio kaip kiaulpienės ar kitų pienių.

Pūtelis jau išbarstė savo sėklas, tačiau kur ne kur žydi nauja pažastinių atžalų “vada“.

Taip pat Lietuvoje auginamas valgomasis pūtelis. Jis žydi rausvais žiedais ir yra masyvesnis už lietuviškąjį. Tačiau viena problema – pievose, kaip jo “kolega“, pats nesisėja.

Kiek vėliau prinoks kitų vertingų valgomų augalų sėklos – garšvų, nakvišų, varnalėšų, vingirių, pastarnokų… Visi išvardinti augalai auga tiesiog pievoje be jokios priežiūros. Kartą įsiveisus belieka tiesiog rinkti derlių ir džiaugtis pagerėjusiu gyvenimu.

Paskubėkit į pievas, nes sėklos jau byra. Laukinių augalų pažinimo kursus pavieniams asmenims specialiai susitarus veda Laimis Žmuida. Kursų metu galima pačiam prisirinkti sėklų nemokamai. Taip pat yra galimybė ir nusipirkti sėklų. Bet kokiu atveju – ar sėklas rinksitės patys ar pirksitės reikėtų suskubti, nes gamta sėklas barsto jau dabar, jas sėti reikėtų taip pat ne už ilgo.

Komentarai uždrausti.